Oppo K15 Pro Details
Oppo K15 Pro features a 6.59 inch (QHD+) display with 2760 x 1256 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 8500 Super (4 nm) processor and backed by a 7500 mAh battery.
| Product Name | Oppo K15 Pro |
|---|---|
| Price in UAE (Dubai) | AED 1700 |
| Last Time Price Updated on | April 1, 2026 |
| Explore Price List | Oppo Mobile Price in UAE |
| Colors | Gray, Silver, Pink, Black/Gold |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
Oppo K15 Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Oppo |
| Model Name | Oppo K15 Pro |
| Launch Date | 01 April 2026 |
| Release Date | 03 April 2026 |
| Colors | Gray, Silver, Pink, Black/Gold |
Body
| Dimensions (mm) | 158.3 x 75.1 x 8.3 |
| Weight (g) | 200/202/203 |
| Materials | Glass front (Crystal Shield Glass), aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.59 inch |
| Resolution | 2760 x 1256 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 600 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~460 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Crystal Shield Glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 8500 Super (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.2 GHz |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
Storage
| RAM | 12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | ColorOS 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | AED 1700 Approx |
| Price in Dubai in Indian Rupees | Rs. 38,148 Approx |
Oppo K15 Pro Questions and Answers
Q) What is the price of Oppo K15 Pro in UAE?
A) Oppo K15 Pro price in UAE starts at AED 1700.
Q) Does Oppo K15 Pro support 5G in UAE?
A) Yes, Oppo K15 Pro supports 5G connectivity in UAE.
Q) Does Oppo K15 Pro support fast charging?
A) Yes, Oppo K15 Pro supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in Oppo K15 Pro?
A) Oppo K15 Pro is available in Gray, Silver, Pink, Black/Gold colours.
Popular Links
By Brand
