Realme Pad Price in Bangladesh
Realme Pad Price in Bangladesh starts at around BDT 15,391. The smartphone has 10.4-inch (FHD+) IPS LCD display with 2000 x 1200 Pixels resolution.
| Product Name | Realme Pad |
|---|---|
| Price in Bangladesh | BDT 15,391 |
| Last Time Price Updated on | February 21, 2022 |
| Explore Price List | Realme Tablets Price in Bangladesh |
| Colors | Gray, Gold |
| Storage Option | (3GB+32GB) (4GB+64GB) (6GB+128GB) |
Realme Pad Full Specifications
Network
| Technology | GSM/HSPA/LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Single |
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | Realme Pad |
| Launch Date | 9 September 2021 |
| Release Date | 16 September 2021 |
| Colors | Gray, Gold |
| Smartphone range | Budget |
Body
| Dimensions (mm) | 246.1 x 155.9 x 6.9 |
| Weight (g) | 440 |
| Materials | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
Display
| Display Size | 10.4-inch |
| Resolution | 2000 x 1200 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Display Type | IPS LCD |
Battery
| Battery Type | Non-Removable |
| Battery Capacity | 7100 mAh |
| Fast Charging | Yes (18W) |
Performance
| Processor | MediaTek Helio G80 (12 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Storage
| RAM | 3/4/6 GB |
| Internal Storage | 32/64/128 GB |
| Expandable Storage | Yes - MicroSDXC |
| Variant | (3GB+32GB) (4GB+64GB) (6GB+128GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 11 |
| User Interface (Ui) | N/A |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | BDT 15,391 Approx |
Realme Pad Questions and Answers
Q) What is the price of Realme Pad in Bangladesh?
A) Realme Pad price in Bangladesh starts at BDT 15,391.
Q) Does Realme Pad support 5G in Bangladesh?
A) No, Realme Pad does not support 5G connectivity.
Q) Does Realme Pad support fast charging?
A) Yes, Realme Pad supports fast charging with 18W charging support.
Q) Which colours are available in Realme Pad?
A) Realme Pad is available in Gray, Gold colours.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Bangladesh | Samsung Mobile Price in Bangladesh |
| Vivo Mobile Price in Bangladesh | Oppo Mobile Price in Bangladesh |
| Oneplus Mobile Price in Bangladesh | Xiaomi Mobile Price in Bangladesh |
Pros & Cons
Pros
- Build quality is good
- Good Battery Life
Cons
- No Stylus or Keybord support
