iQOO 15T Details
iQOO 15T features a 6.82 inch (QHD+) display with 3168 x 1440 Pixels resolution. It is powered by MediaTek Dimensity 9500 Monster (3 nm) processor and backed by a 8000 mAh battery.
| Product Name | iQOO 15T |
|---|---|
| Price in Bangladesh | BDT 59,163 |
| Last Time Price Updated on | May 21, 2026 |
| Explore Price List | Vivo Mobile Price in Bangladesh |
| Colors | Black, Blue, White |
| Storage Option | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
iQOO 15T Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | iQOO 15T |
| Launch Date | 20 May 2026 |
| Release Date | 20 May 2026 |
| Colors | Black, Blue, White |
Body
| Dimensions (mm) | 163.4 x 76.7 x 8.3 |
| Weight (g) | 216 |
| Materials | Glass front, aluminum frame, glass back or glass-fiber reinforced plastic back |
Display
| Display Size | 6.82 inch |
| Resolution | 3168 x 1440 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 1800 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~510 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | MediaTek Dimensity 9500 Monster (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.7 GHz |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 200+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | BDT 59,163 Approx |
iQOO 15T Questions and Answers
Q) What is the price of iQOO 15T in Bangladesh?
A) iQOO 15T price in Bangladesh starts at BDT 59,163.
Q) Does iQOO 15T support 5G in Bangladesh?
A) Yes, iQOO 15T supports 5G connectivity in Bangladesh.
Q) Does iQOO 15T support fast charging?
A) Yes, iQOO 15T supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in iQOO 15T?
A) iQOO 15T is available in Black, Blue, White colours.
Q) Is iQOO 15T waterproof?
A) Yes, iQOO 15T comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Bangladesh | Samsung Mobile Price in Bangladesh |
| Vivo Mobile Price in Bangladesh | Oppo Mobile Price in Bangladesh |
| Oneplus Mobile Price in Bangladesh | Xiaomi Mobile Price in Bangladesh |
