HMD Vibe2 Details
HMD Vibe2 features a 6.75 inch (HD+) display with 1600 x 720 Pixels resolution. It is powered by Unisoc T8200 (6 nm) processor and backed by a 6000 mAh battery.
| Product Name | HMD Vibe2 |
|---|---|
| Price in Bangladesh | BDT 9,812 |
| Last Time Price Updated on | May 21, 2026 |
| Explore Price List | HMD Mobile Price in Bangladesh |
| Colors | Cosmic Lavender, Nordic Blue, Peach Pink |
| Storage Option | (64GB+4GB) (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
HMD Vibe2 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | HMD |
| Model Name | HMD Vibe2 |
| Launch Date | 21 May 2026 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Cosmic Lavender, Nordic Blue, Peach Pink |
Body
| Dimensions (mm) | 168 x 77.7 x 8.6 |
| Weight (g) | 210 |
| Materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.75 inch |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~260 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fast Charging | 18W |
Performance
| Processor | Unisoc T8200 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.1 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 4/6 GB |
| Internal Storage | 64GB/128GB |
| Expandable Storage | microSDXC |
| Variant | (64GB+4GB) (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
Price Information
| Price | BDT 9,812 Approx |
HMD Vibe2 Questions and Answers
Q) What is the price of HMD Vibe2 in Bangladesh?
A) HMD Vibe2 price in Bangladesh starts at BDT 9,812.
Q) Does HMD Vibe2 support 5G in Bangladesh?
A) Yes, HMD Vibe2 supports 5G connectivity in Bangladesh.
Q) Does HMD Vibe2 support fast charging?
A) Yes, HMD Vibe2 supports fast charging with 18W charging support.
Q) Which colours are available in HMD Vibe2?
A) HMD Vibe2 is available in Cosmic Lavender, Nordic Blue, Peach Pink colours.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Bangladesh | Samsung Mobile Price in Bangladesh |
| Vivo Mobile Price in Bangladesh | Oppo Mobile Price in Bangladesh |
| Oneplus Mobile Price in Bangladesh | Xiaomi Mobile Price in Bangladesh |
