Honor 600 Details
Honor 600 features a 6.57 inch (QHD+) display with 2728 x 1264 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | Honor 600 |
|---|---|
| Price in Bangladesh | BDT 68,398 |
| Last Time Price Updated on | May 3, 2026 |
| Explore Price List | Honor Mobile Price in Bangladesh |
| Colors | Golden White, Black, Orange |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+8GB) (512GB+12GB) |
Honor 600 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Honor |
| Model Name | Honor 600 |
| Launch Date | 22 April 2026 |
| Release Date | 29 April 2026 |
| Colors | Golden White, Black, Orange |
Body
| Dimensions (mm) | 156 x 74.7 x 7.8 |
| Weight (g) | 185 |
| Materials | Glass front, aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.57 inch |
| Resolution | 2728 x 1264 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 8000 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~458 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Mohs level 4 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| GPU | Adreno 722 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+8GB) (512GB+12GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 200+12 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | BDT 68,398 Approx |
Honor 600 Questions and Answers
Q) What is the price of Honor 600 in Bangladesh?
A) Honor 600 price in Bangladesh starts at BDT 68,398.
Q) Does Honor 600 support 5G in Bangladesh?
A) Yes, Honor 600 supports 5G connectivity in Bangladesh.
Q) Does Honor 600 support fast charging?
A) Yes, Honor 600 supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in Honor 600?
A) Honor 600 is available in Golden White, Black, Orange colours.
Q) Is Honor 600 waterproof?
A) Yes, Honor 600 comes with IP68/IP69K rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Bangladesh | Samsung Mobile Price in Bangladesh |
| Vivo Mobile Price in Bangladesh | Oppo Mobile Price in Bangladesh |
| Oneplus Mobile Price in Bangladesh | Xiaomi Mobile Price in Bangladesh |
