Honor Play 80 Pro Details
Honor Play 80 Pro features a 6.8 inch (HD+) display with 1610 x 720 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | Honor Play 80 Pro |
|---|---|
| Price in Bangladesh | BDT 32,900 |
| Last Time Price Updated on | April 4, 2026 |
| Explore Price List | Honor Mobile Price in Bangladesh |
| Colors | Black, White, Azure |
| Storage Option | (256GB+6GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) |
Honor Play 80 Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Honor |
| Model Name | Honor Play 80 Pro |
| Launch Date | 01 April 2026 |
| Release Date | April 2026 |
| Colors | Black, White, Azure |
Body
| Dimensions (mm) | 166.9 x 76.8 x 8.2 |
| Weight (g) | 207 |
Display
| Display Size | 6.8 inch |
| Resolution | 1610 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 850 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~259 |
| Display Type | TFT LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Adreno 619 |
Storage
| RAM | 6-12 GB |
| Internal Storage | 256 GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+6GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 5 MP |
Software
| Operating System | Android 15 |
| User Interface (Ui) | Magic OS 9 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | BDT 32,900 Approx |
Honor Play 80 Pro Questions and Answers
Q) What is the price of Honor Play 80 Pro in Bangladesh?
A) Honor Play 80 Pro price in Bangladesh starts at BDT 32,900.
Q) Does Honor Play 80 Pro support 5G in Bangladesh?
A) Yes, Honor Play 80 Pro supports 5G connectivity in Bangladesh.
Q) Does Honor Play 80 Pro support fast charging?
A) Yes, Honor Play 80 Pro supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Honor Play 80 Pro?
A) Honor Play 80 Pro is available in Black, White, Azure colours.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Bangladesh | Samsung Mobile Price in Bangladesh |
| Vivo Mobile Price in Bangladesh | Oppo Mobile Price in Bangladesh |
| Oneplus Mobile Price in Bangladesh | Xiaomi Mobile Price in Bangladesh |
