Huawei Pura 90 Details
Huawei Pura 90 features a 6.8 inch (QHD+) display with 2856 x 1320 Pixels resolution. It is powered by Kirin 9010s (7 nm) processor and backed by a 6500 mAh battery.
| Product Name | Huawei Pura 90 |
|---|---|
| Price in Bangladesh | BDT 72,727 |
| Last Time Price Updated on | April 21, 2026 |
| Explore Price List | Huawei Mobile Price in Bangladesh |
| Colors | Black, White Dark Purple |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
Huawei Pura 90 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Huawei |
| Model Name | Huawei Pura 90 |
| Launch Date | 20 April 2026 |
| Release Date | 13 May 2026 |
| Colors | Black, White Dark Purple |
Body
| Dimensions (mm) | 163.1 x 78.1 x 7 |
| Weight (g) | 210 |
| Materials | Glass front, aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.8 inch |
| Resolution | 2856 x 1320 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~463 |
| Display Type | LTPO OLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Kunlun Glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | Kirin 9010s (7 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0GHz |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+50+12.5 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | HarmonyOS 6.1 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C |
| OTG | No |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | BDT 72,727 Approx |
Huawei Pura 90 Questions and Answers
Q) What is the price of Huawei Pura 90 in Bangladesh?
A) Huawei Pura 90 price in Bangladesh starts at BDT 72,727.
Q) Does Huawei Pura 90 support 5G in Bangladesh?
A) Yes, Huawei Pura 90 supports 5G connectivity in Bangladesh.
Q) Does Huawei Pura 90 support fast charging?
A) Yes, Huawei Pura 90 supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in Huawei Pura 90?
A) Huawei Pura 90 is available in Black, White Dark Purple colours.
Q) Is Huawei Pura 90 waterproof?
A) Yes, Huawei Pura 90 comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Bangladesh | Samsung Mobile Price in Bangladesh |
| Vivo Mobile Price in Bangladesh | Oppo Mobile Price in Bangladesh |
| Oneplus Mobile Price in Bangladesh | Xiaomi Mobile Price in Bangladesh |
