Moto G47 Details
Moto G47 features a 6.67 inch (FHD+) display with 2400 x 1080 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) processor and backed by a 5200 mAh battery.
| Product Name | Moto G47 |
|---|---|
| Price in Bangladesh | BDT 37,518 |
| Last Time Price Updated on | May 2, 2026 |
| Explore Price List | Motorola Mobile Price in Bangladesh |
| Colors | PANTONE Impenetrable, Nautical Blue, Fuchsia Red |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
Moto G47 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Motorola |
| Model Name | Moto G47 |
| Launch Date | 29 April 2026 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | PANTONE Impenetrable, Nautical Blue, Fuchsia Red |
Body
| Dimensions (mm) | 166.2 x 76.5 x 7.8 |
| Weight (g) | 191 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
Display
| Display Size | 6.67 inch |
| Resolution | 2400 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~395 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Fast Charging | 20W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | microSDXC |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
| Note | UFS 2.2 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 108+2 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | BDT 37,518 Approx |
Moto G47 Questions and Answers
Q) What is the price of Moto G47 in Bangladesh?
A) Moto G47 price in Bangladesh starts at BDT 37,518.
Q) Does Moto G47 support 5G in Bangladesh?
A) Yes, Moto G47 supports 5G connectivity in Bangladesh.
Q) Does Moto G47 support fast charging?
A) Yes, Moto G47 supports fast charging with 20W charging support.
Q) Which colours are available in Moto G47?
A) Moto G47 is available in PANTONE Impenetrable, Nautical Blue, Fuchsia Red colours.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Bangladesh | Samsung Mobile Price in Bangladesh |
| Vivo Mobile Price in Bangladesh | Oppo Mobile Price in Bangladesh |
| Oneplus Mobile Price in Bangladesh | Xiaomi Mobile Price in Bangladesh |
