Moto G87 Details
Moto G87 features a 6.78 inch (QHD+) display with 2772 x 1272 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) processor and backed by a 5200 mAh battery.
| Product Name | Moto G87 |
|---|---|
| Price in Bangladesh | BDT 49,062 |
| Last Time Price Updated on | May 2, 2026 |
| Explore Price List | Samsung Mobile Price in Bangladesh |
| Colors | Pantone: Overture, Blue Atoll |
| Storage Option | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+8GB) (512GB+12GB) |
Moto G87 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Motorola |
| Model Name | Moto G87 |
| Launch Date | 29 April 2026 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Pantone: Overture, Blue Atoll |
Body
| Dimensions (mm) | 164.5 x 77.3 x 7.3 |
| Weight (g) | 183 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
Display
| Display Size | 6.78 inch |
| Resolution | 2772 x 1272 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 5000 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~450 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Fast Charging | 30W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Variant | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+8GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 2.2 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 200+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | BDT 49,062 Approx |
Moto G87 Questions and Answers
Q) What is the price of Moto G87 in Bangladesh?
A) Moto G87 price in Bangladesh starts at BDT 49,062.
Q) Does Moto G87 support 5G in Bangladesh?
A) Yes, Moto G87 supports 5G connectivity in Bangladesh.
Q) Does Moto G87 support fast charging?
A) Yes, Moto G87 supports fast charging with 30W charging support.
Q) Which colours are available in Moto G87?
A) Moto G87 is available in Pantone: Overture, Blue Atoll colours.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Bangladesh | Samsung Mobile Price in Bangladesh |
| Vivo Mobile Price in Bangladesh | Oppo Mobile Price in Bangladesh |
| Oneplus Mobile Price in Bangladesh | Xiaomi Mobile Price in Bangladesh |
