Redmi R70 5G Details
Redmi R70 5G features a 6.9 inch (HD+) display with 1600 x 720 Pixels resolution. It is powered by Unisoc T8300 (6 nm) processor and backed by a 6000 mAh battery.
| Product Name | Redmi R70 5G |
|---|---|
| Price in Bangladesh | BDT 24,820 |
| Last Time Price Updated on | April 18, 2026 |
| Explore Price List | Redmi Mobile Price in Bangladesh |
| Colors | Black, Blue, Purple, White |
| Storage Option | (128GB+4GB) (128GB+6GB) (256GB+6GB) (256GB+8GB) |
Redmi R70 5G Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model Name | Redmi R70 5G |
| Launch Date | 15 April 2026 |
| Release Date | April 2026 |
| Colors | Black, Blue, Purple, White |
Body
| Dimensions (mm) | 171.6 x 79.5 x 8.2 |
| Weight (g) | 210 |
Display
| Display Size | 6.9 inch |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 800 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~254 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fast Charging | 15W |
Performance
| Processor | Unisoc T8300 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 6/8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | microSDXC |
| Variant | (128GB+4GB) (128GB+6GB) (256GB+6GB) (256GB+8GB) |
| Note | UFS 2.2 |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 13 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | HyperOS 3 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | BDT 24,820 Approx |
Redmi R70 5G Questions and Answers
Q) What is the price of Redmi R70 5G in Bangladesh?
A) Redmi R70 5G price in Bangladesh starts at BDT 24,820.
Q) Does Redmi R70 5G support 5G in Bangladesh?
A) Yes, Redmi R70 5G supports 5G connectivity in Bangladesh.
Q) Does Redmi R70 5G support fast charging?
A) No, Redmi R70 5G does not support fast charging.
Q) Which colours are available in Redmi R70 5G?
A) Redmi R70 5G is available in Black, Blue, Purple, White colours.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Bangladesh | Samsung Mobile Price in Bangladesh |
| Vivo Mobile Price in Bangladesh | Oppo Mobile Price in Bangladesh |
| Oneplus Mobile Price in Bangladesh | Xiaomi Mobile Price in Bangladesh |
