OnePlus 15T Details
OnePlus 15T features a 6.32 inch (QHD+) display with 2640 x 1216 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 7500 mAh battery.
| Product Name | OnePlus 15T |
|---|---|
| Price in Bahrain | BHD 228 |
| Last Time Price Updated on | April 1, 2026 |
| Explore Price List | Oneplus Mobile Price in Bahrain |
| Colors | Brown, Green, White |
| Storage Option | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
OnePlus 15T Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Oneplus |
| Model Name | OnePlus 15T |
| Launch Date | 24 March 2026 |
| Release Date | 29 March 2026 |
| Colors | Brown, Green, White |
Body
| Dimensions (mm) | 150.6 x 71.8 x 8.4 |
| Weight (g) | 194 |
| Materials | Glass front, aluminum alloy frame, glass-fiber reinforced plastic back |
Display
| Display Size | 6.32 inch |
| Resolution | 2640 x 1216 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 800 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~460 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Protection | Crystal Shield Glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.6 GHz |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OxygenOS 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | BHD 228 Approx |
OnePlus 15T Questions and Answers
Q) What is the price of OnePlus 15T in Bahrain?
A) OnePlus 15T price in Bahrain starts at BHD 228.
Q) Does OnePlus 15T support 5G in Bahrain?
A) Yes, OnePlus 15T supports 5G connectivity in Bahrain.
Q) Does OnePlus 15T support fast charging?
A) Yes, OnePlus 15T supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in OnePlus 15T?
A) OnePlus 15T is available in Brown, Green, White colours.
Q) Is OnePlus 15T waterproof?
A) Yes, OnePlus 15T comes with IP68/IP69K rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Bahrain | Apple iPhone Price in Bahrain |
| 4G Mobile Price in Bahrain | 5G iPhone Price in Bahrain |
| Upcoming Phones Price in Bahrain | AI Supported Smartphone Price in Bahrain |
By Brand
| iPhone Price in Bahrain | Samsung Mobile Price in Bahrain |
| Vivo Mobile Price in Bahrain | Oppo Mobile Price in Bahrain |
| Oneplus Mobile Price in Bahrain | Xiaomi Mobile Price in Bahrain |
