Moto G06 Details
Moto G06 features a 6.88 inch (HD+) display with 1640 x 720 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) processor and backed by a 5200 mAh battery.
| Product Name | Moto G06 |
|---|---|
| Price in Cyprus | Euro 138 |
| Last Time Price Updated on | September 9, 2025 |
| Explore Price List | Motorola Mobile Price in Cyprus |
| Colors | Pantone: Laurel Oak, Arabesque, Tapestry, Tendril |
| Storage Option | (64GB+4GB) (128GB+4GB) (256GB+8GB) |
Moto G06 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | Moto G06 |
| Launch Date | 5 September 2025 |
| Release Date | September 2025 |
| Colors | Pantone: Laurel Oak, Arabesque, Tapestry, Tendril |
Body
| Dimensions (mm) | 171.4 x 77.5 x 8.3 |
| Weight (g) | - |
| Materials | Glass front, plastic frame, silicone polymer back (eco leather) |
Display
| Display Size | 6.88 inch |
| Resolution | 1640 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~260 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Fast Charging | 10W |
Performance
| Processor | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.7 GHz |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Storage
| RAM | 4/8 GB |
| Internal Storage | 64GB/128GB/256GB |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| Variant | (64GB+4GB) (128GB+4GB) (256GB+8GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 15 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | Yes |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
Price Information
| Price | Euro 138 Approx |
Moto G06 Questions and Answers
Q) What is the price of Moto G06 in Cyprus?
A) Moto G06 price in Cyprus starts at Euro 138.
Q) Does Moto G06 support 5G in Cyprus?
A) No, Moto G06 does not support 5G connectivity.
Q) Does Moto G06 support fast charging?
A) No, Moto G06 does not support fast charging.
Q) Which colours are available in Moto G06?
A) Moto G06 is available in Pantone: Laurel Oak, Arabesque, Tapestry, Tendril colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Cyprus | Apple iPhone Price in Cyprus |
| 4G Mobile Price in Cyprus | 5G iPhone Price in Cyprus |
| Upcoming Phones Price in Cyprus | AI Supported Smartphone Price in Cyprus |
By Brand
| iPhone Price in Cyprus | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Vivo Mobile Price in Cyprus | Oppo Mobile Price in Cyprus |
| Oneplus Mobile Price in Cyprus | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
