Moto G31 Details
Moto G31 features a 6.4-inch (FHD+) display with 2400 x 1080 Pixels resolution. It is powered by MediaTek Helio G85 (12nm) processor and backed by a 5000 mAh battery.
| Product Name | Moto G31 |
|---|---|
| Price in Cyprus | Euro 197 |
| Last Time Price Updated on | April 21, 2023 |
| Explore Price List | Motorola Mobile Price in Cyprus |
| Colors | Mineral Grey, Baby Blue |
| Storage Option | (4GB+64GB) (4GB+128GB) |
Moto G31 Full Specifications
Network
| Technology | GSM/HSPA/LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Hybrid Dual |
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | Moto G31 |
| Launch Date | 18 November 2021 |
| Release Date | December 2021 |
| Colors | Mineral Grey, Baby Blue |
| Smartphone range | Budget |
Body
| Dimensions (mm) | 161.9 x 73.9 x 8.6 |
| Weight (g) | 181 |
| Materials | - |
Display
| Display Size | 6.4-inch |
| Resolution | 2400 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Display Type | AMOLED |
Battery
| Battery Type | Non-Removable |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | No |
Performance
| Processor | MediaTek Helio G85 (12nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Storage
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 64/128 GB |
| Expandable Storage | Yes - MicroSDXC |
| Variant | (4GB+64GB) (4GB+128GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 48+8+2 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 13 MP |
Software
| Operating System | Android 11 |
| User Interface (Ui) | N/A |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (Side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Euro 197 Approx |
Moto G31 Questions and Answers
Q) What is the price of Moto G31 in Cyprus?
A) Moto G31 price in Cyprus starts at Euro 197.
Q) Does Moto G31 support 5G in Cyprus?
A) No, Moto G31 does not support 5G connectivity.
Q) Does Moto G31 support fast charging?
A) No, Moto G31 does not support fast charging.
Q) Which colours are available in Moto G31?
A) Moto G31 is available in Mineral Grey, Baby Blue colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Cyprus | Apple iPhone Price in Cyprus |
| 4G Mobile Price in Cyprus | 5G iPhone Price in Cyprus |
| Upcoming Phones Price in Cyprus | AI Supported Smartphone Price in Cyprus |
By Brand
| iPhone Price in Cyprus | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Vivo Mobile Price in Cyprus | Oppo Mobile Price in Cyprus |
| Oneplus Mobile Price in Cyprus | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
