iQOO Z11 Turbo Details
iQOO Z11 Turbo features a 6.59 inch (QHD+) display with 2750 x 1260 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 7600 mAh battery.
| Product Name | iQOO Z11 Turbo |
|---|---|
| Price in Cyprus | Euro 268 |
| Last Time Price Updated on | May 21, 2026 |
| Colors | White, Black, Blue, Pink |
| Storage Option | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
iQOO Z11 Turbo Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | iQOO Z11 Turbo |
| Launch Date | 15 January 2026 |
| Release Date | 15 January 2026 |
| Colors | White, Black, Blue, Pink |
Body
| Dimensions (mm) | 157.6 x 74.4 x 7.9 |
| Weight (g) | 202 |
| Materials | Glass front, glass back or glass-fiber reinforced plastic back, aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.59 inch |
| Resolution | 2750 x 1260 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 5500 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~466 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7600 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 3.8 GHz |
| GPU | Adreno 829 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 200+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Euro 268 Approx |
iQOO Z11 Turbo Questions and Answers
Q) What is the price of iQOO Z11 Turbo in Cyprus?
A) iQOO Z11 Turbo price in Cyprus starts at Euro 268.
Q) Does iQOO Z11 Turbo support 5G in Cyprus?
A) Yes, iQOO Z11 Turbo supports 5G connectivity in Cyprus.
Q) Does iQOO Z11 Turbo support fast charging?
A) Yes, iQOO Z11 Turbo supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in iQOO Z11 Turbo?
A) iQOO Z11 Turbo is available in White, Black, Blue, Pink colours.
Q) Is iQOO Z11 Turbo waterproof?
A) Yes, iQOO Z11 Turbo comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Cyprus | Apple iPhone Price in Cyprus |
| 4G Mobile Price in Cyprus | 5G iPhone Price in Cyprus |
| Upcoming Phones Price in Cyprus | AI Supported Smartphone Price in Cyprus |
By Brand
| iPhone Price in Cyprus | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Vivo Mobile Price in Cyprus | Oppo Mobile Price in Cyprus |
| Oneplus Mobile Price in Cyprus | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
