iQOO Z11 Details
iQOO Z11 features a 6.83 inch (QHD+) display with 2800 x 1260 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 8500 (4 nm) processor and backed by a 9020 mAh battery.
| Product Name | iQOO Z11 |
|---|---|
| Price in Cyprus | Euro 263 |
| Last Time Price Updated on | March 26, 2026 |
| Explore Price List | Vivo Mobile Price in Cyprus |
| Colors | Black, White, Blue |
| Storage Option | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
iQOO Z11 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | iQOO Z11 |
| Launch Date | March 2026 |
| Release Date | March 2026 |
| Colors | Black, White, Blue |
Body
| Dimensions (mm) | 163.7 x 76.1 x 8.3 |
| Weight (g) | 216.5 |
| Materials | Glass front, plastic back, plastic frame |
Display
| Display Size | 6.83 inch |
| Resolution | 2800 x 1260 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 1000 nits |
| Pixel Per Density (ppi) | ~450 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 165Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 9020 mAh |
| Fast Charging | 90W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 8500 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.2 GHz |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
Storage
| RAM | 8-16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
| Note | UFS |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Euro 263 Approx |
iQOO Z11 Questions and Answers
Q) What is the price of iQOO Z11 in Cyprus?
A) iQOO Z11 price in Cyprus starts at Euro 263.
Q) Does iQOO Z11 support 5G in Cyprus?
A) Yes, iQOO Z11 supports 5G connectivity in Cyprus.
Q) Does iQOO Z11 support fast charging?
A) Yes, iQOO Z11 supports fast charging with 90W charging support.
Q) Which colours are available in iQOO Z11?
A) iQOO Z11 is available in Black, White, Blue colours.
Q) Is iQOO Z11 waterproof?
A) Yes, iQOO Z11 comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Cyprus | Apple iPhone Price in Cyprus |
| 4G Mobile Price in Cyprus | 5G iPhone Price in Cyprus |
| Upcoming Phones Price in Cyprus | AI Supported Smartphone Price in Cyprus |
By Brand
| iPhone Price in Cyprus | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Vivo Mobile Price in Cyprus | Oppo Mobile Price in Cyprus |
| Oneplus Mobile Price in Cyprus | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
