Tecno Spark 50 Details
Tecno Spark 50 features a 6.78 inch (HD+) display with 1576 x 720 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) processor and backed by a 6500 mAh battery.
| Product Name | Tecno Spark 50 |
|---|---|
| Price in Cyprus | Euro 168 |
| Last Time Price Updated on | March 27, 2026 |
| Explore Price List | Tecno Mobile Price in Cyprus |
| Colors | Fantasy Purple, Mint Green, Ink Black, Champagne Gold |
| Storage Option | (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
Tecno Spark 50 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Tecno |
| Model Name | Tecno Spark 50 |
| Launch Date | 27 March 2026 |
| Release Date | 03 April 2026 |
| Colors | Fantasy Purple, Mint Green, Ink Black, Champagne Gold |
Body
| Dimensions (mm) | 167.9 x 79.3 x 8.2 |
| Weight (g) | 210 |
Display
| Display Size | 6.78 inch |
| Resolution | 1576 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~256 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 4/6 GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| Variant | (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
| Note | UFS 2.2 |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | HIOS 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| OTG | No |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
Price Information
| Price | Euro 168 Approx |
Tecno Spark 50 Questions and Answers
Q) What is the price of Tecno Spark 50 in Cyprus?
A) Tecno Spark 50 price in Cyprus starts at Euro 168.
Q) Does Tecno Spark 50 support 5G in Cyprus?
A) No, Tecno Spark 50 does not support 5G connectivity.
Q) Does Tecno Spark 50 support fast charging?
A) Yes, Tecno Spark 50 supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Tecno Spark 50?
A) Tecno Spark 50 is available in Fantasy Purple, Mint Green, Ink Black, Champagne Gold colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Cyprus | Apple iPhone Price in Cyprus |
| 4G Mobile Price in Cyprus | 5G iPhone Price in Cyprus |
| Upcoming Phones Price in Cyprus | AI Supported Smartphone Price in Cyprus |
By Brand
| iPhone Price in Cyprus | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Vivo Mobile Price in Cyprus | Oppo Mobile Price in Cyprus |
| Oneplus Mobile Price in Cyprus | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
