Honor X80i Details
Honor X80i features a 6.6 inch (QHD+) display with 2600 x 1200 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | Honor X80i |
|---|---|
| Price in Cyprus | Euro 263 |
| Last Time Price Updated on | April 4, 2026 |
| Explore Price List | Honor Mobile Price in Cyprus |
| Colors | Black, White, Pink, Green |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
Honor X80i Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Apple |
| Model Name | Honor X80i |
| Launch Date | 01 April 2026 |
| Release Date | 10 April 2026 |
| Colors | Black, White, Pink, Green |
Body
| Dimensions (mm) | 157.4 x 75.4 x 7.3 |
| Weight (g) | 185 |
| Materials | Glass front, aluminum frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.6 inch |
| Resolution | 2600 x 1200 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 800 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~434 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | MagicOS 10 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | Euro 263 Approx |
Honor X80i Questions and Answers
Q) What is the price of Honor X80i in Cyprus?
A) Honor X80i price in Cyprus starts at Euro 263.
Q) Does Honor X80i support 5G in Cyprus?
A) Yes, Honor X80i supports 5G connectivity in Cyprus.
Q) Does Honor X80i support fast charging?
A) Yes, Honor X80i supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Honor X80i?
A) Honor X80i is available in Black, White, Pink, Green colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Cyprus | Apple iPhone Price in Cyprus |
| 4G Mobile Price in Cyprus | 5G iPhone Price in Cyprus |
| Upcoming Phones Price in Cyprus | AI Supported Smartphone Price in Cyprus |
By Brand
| iPhone Price in Cyprus | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Vivo Mobile Price in Cyprus | Oppo Mobile Price in Cyprus |
| Oneplus Mobile Price in Cyprus | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
