Poco C81 Pro Details
Poco C81 Pro features a 6.9 inch (HD+) display with 1600 x 720 Pixels resolution. It is powered by Unisoc T7250 (12 nm) processor and backed by a 6000 mAh battery.
| Product Name | Poco C81 Pro |
|---|---|
| Price in Cyprus | Euro 128 |
| Last Time Price Updated on | April 27, 2026 |
| Explore Price List | Poco Mobile Price in Cyprus |
| Colors | Black, Gold, Green |
| Storage Option | (64GB+4GB) (128GB+4GB) (256GB+4GB) |
Poco C81 Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model Name | Poco C81 Pro |
| Launch Date | 27 April 2026 |
| Release Date | 27 April 2026 |
| Colors | Black, Gold, Green |
Body
| Dimensions (mm) | 171.6 x 79.5 x 8.2 |
| Weight (g) | 208 |
| Materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.9 inch |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 650 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~254 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fast Charging | 15W |
Performance
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.6 GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Storage
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 64GB/128GB/256GB |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| Variant | (64GB+4GB) (128GB+4GB) (256GB+4GB) |
| Note | UFS 2.2 |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 13 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 15 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | Euro 128 Approx |
Poco C81 Pro Questions and Answers
Q) What is the price of Poco C81 Pro in Cyprus?
A) Poco C81 Pro price in Cyprus starts at Euro 128.
Q) Does Poco C81 Pro support 5G in Cyprus?
A) No, Poco C81 Pro does not support 5G connectivity.
Q) Does Poco C81 Pro support fast charging?
A) No, Poco C81 Pro does not support fast charging.
Q) Which colours are available in Poco C81 Pro?
A) Poco C81 Pro is available in Black, Gold, Green colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Cyprus | Apple iPhone Price in Cyprus |
| 4G Mobile Price in Cyprus | 5G iPhone Price in Cyprus |
| Upcoming Phones Price in Cyprus | AI Supported Smartphone Price in Cyprus |
By Brand
| iPhone Price in Cyprus | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Vivo Mobile Price in Cyprus | Oppo Mobile Price in Cyprus |
| Oneplus Mobile Price in Cyprus | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
