Moto G60s Details
Moto G60s features a 6.6-inch (FHD+) display with 2460 x 1080 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Helio G95 (12 nm) processor and backed by a 5000 mAh battery.
| Product Name | Moto G60s |
|---|---|
| Price in Cyprus | Euro 235 |
| Last Time Price Updated on | December 11, 2021 |
| Explore Price List | Motorola Mobile Price in Cyprus |
| Colors | Green, Blue |
| Storage Option | (4GB+128GB) (6GB+128GB) |
Moto G60s Full Specifications
Network
| Technology | GSM/HSPA/LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Hybrid Dual |
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | Moto G60s |
| Launch Date | 12 August 2021 |
| Release Date | 12 August 2021 |
| Colors | Green, Blue |
| Smartphone range | Budget |
Body
| Dimensions (mm) | 169.7 x 75.9 x 9.6 |
| Weight (g) | 212 |
| Materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.6-inch |
| Resolution | 2460 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Display Type | IPS LCD |
Battery
| Battery Type | Non-Removable |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes (50W) |
Performance
| Processor | Mediatek Helio G95 (12 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
Storage
| RAM | 4/6 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| Expandable Storage | Yes - MicroSDXC |
| Variant | (4GB+128GB) (6GB+128GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | q |
| Camera Resolution | 64+8+5+2 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 11 |
| User Interface (Ui) | N/A |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (Rear-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Euro 235 Approx |
Moto G60s Questions and Answers
Q) What is the price of Moto G60s in Cyprus?
A) Moto G60s price in Cyprus starts at Euro 235.
Q) Does Moto G60s support 5G in Cyprus?
A) No, Moto G60s does not support 5G connectivity.
Q) Does Moto G60s support fast charging?
A) Yes, Moto G60s supports fast charging with 50W charging support.
Q) Which colours are available in Moto G60s?
A) Moto G60s is available in Green, Blue colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Cyprus | Apple iPhone Price in Cyprus |
| 4G Mobile Price in Cyprus | 5G iPhone Price in Cyprus |
| Upcoming Phones Price in Cyprus | AI Supported Smartphone Price in Cyprus |
By Brand
| iPhone Price in Cyprus | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Vivo Mobile Price in Cyprus | Oppo Mobile Price in Cyprus |
| Oneplus Mobile Price in Cyprus | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
