Honor 600 Pro Details
Honor 600 Pro features a 6.57 inch (QHD+) display with 2728 x 1264 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | Honor 600 Pro |
|---|---|
| Price in Cyprus | Euro 850 |
| Last Time Price Updated on | May 3, 2026 |
| Explore Price List | Honor Mobile Price in Cyprus |
| Colors | Golden White, Black, Orange |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (1TB+16GB) |
Honor 600 Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Honor |
| Model Name | Honor 600 Pro |
| Launch Date | 22 April 2026 |
| Release Date | 29 April 2026 |
| Colors | Golden White, Black, Orange |
Body
| Dimensions (mm) | 156 x 74.7 x 7.8 |
| Weight (g) | 195 |
| Materials | Glass front, aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.57 inch |
| Resolution | 2728 x 1264 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 8000 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~458 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Mohs level 4 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.32 GHz |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
Storage
| RAM | 12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (1TB+16GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 200+50+12 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Euro 850 Approx |
Honor 600 Pro Questions and Answers
Q) What is the price of Honor 600 Pro in Cyprus?
A) Honor 600 Pro price in Cyprus starts at Euro 850.
Q) Does Honor 600 Pro support 5G in Cyprus?
A) Yes, Honor 600 Pro supports 5G connectivity in Cyprus.
Q) Does Honor 600 Pro support fast charging?
A) Yes, Honor 600 Pro supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in Honor 600 Pro?
A) Honor 600 Pro is available in Golden White, Black, Orange colours.
Q) Is Honor 600 Pro waterproof?
A) Yes, Honor 600 Pro comes with IP68/IP69K rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Cyprus | Apple iPhone Price in Cyprus |
| 4G Mobile Price in Cyprus | 5G iPhone Price in Cyprus |
| Upcoming Phones Price in Cyprus | AI Supported Smartphone Price in Cyprus |
By Brand
| iPhone Price in Cyprus | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Vivo Mobile Price in Cyprus | Oppo Mobile Price in Cyprus |
| Oneplus Mobile Price in Cyprus | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
