Moto G37 Power Details
Moto G37 Power features a 6.67 inch (HD+) display with 1604 x 720 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | Moto G37 Power |
|---|---|
| Price in Cyprus | Euro 300 |
| Last Time Price Updated on | May 2, 2026 |
| Explore Price List | Moto Mobile Price in Cyprus |
| Colors | PANTONE Impenetrable, Capri, Nautical Blue, Fuchsia Red |
| Storage Option | (128GB+4GB) (256GB+4GB) |
Moto G37 Power Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano + eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Motorola |
| Model Name | Moto G37 Power |
| Launch Date | 29 April 2026 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | PANTONE Impenetrable, Capri, Nautical Blue, Fuchsia Red |
Body
| Dimensions (mm) | 166.2 x 76.5 x 8.8 |
| Weight (g) | 215 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
Display
| Display Size | 6.67 inch |
| Resolution | 1604 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 1050 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~264 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 30W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 4/8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| Variant | (128GB+4GB) (256GB+4GB) |
| Note | UFS 2.2 |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Euro 300 Approx |
Moto G37 Power Questions and Answers
Q) What is the price of Moto G37 Power in Cyprus?
A) Moto G37 Power price in Cyprus starts at Euro 300.
Q) Does Moto G37 Power support 5G in Cyprus?
A) Yes, Moto G37 Power supports 5G connectivity in Cyprus.
Q) Does Moto G37 Power support fast charging?
A) Yes, Moto G37 Power supports fast charging with 30W charging support.
Q) Which colours are available in Moto G37 Power?
A) Moto G37 Power is available in PANTONE Impenetrable, Capri, Nautical Blue, Fuchsia Red colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Cyprus | Apple iPhone Price in Cyprus |
| 4G Mobile Price in Cyprus | 5G iPhone Price in Cyprus |
| Upcoming Phones Price in Cyprus | AI Supported Smartphone Price in Cyprus |
By Brand
| iPhone Price in Cyprus | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Vivo Mobile Price in Cyprus | Oppo Mobile Price in Cyprus |
| Oneplus Mobile Price in Cyprus | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
