Moto G87 Details
Moto G87 features a 6.78 inch (QHD+) display with 2772 x 1272 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) processor and backed by a 5200 mAh battery.
| Product Name | Moto G87 |
|---|---|
| Price in Cyprus | Euro 425 |
| Last Time Price Updated on | May 2, 2026 |
| Explore Price List | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Colors | Pantone: Overture, Blue Atoll |
| Storage Option | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+8GB) (512GB+12GB) |
Moto G87 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Motorola |
| Model Name | Moto G87 |
| Launch Date | 29 April 2026 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Pantone: Overture, Blue Atoll |
Body
| Dimensions (mm) | 164.5 x 77.3 x 7.3 |
| Weight (g) | 183 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
Display
| Display Size | 6.78 inch |
| Resolution | 2772 x 1272 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 5000 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~450 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Fast Charging | 30W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Variant | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+8GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 2.2 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 200+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Euro 425 Approx |
Moto G87 Questions and Answers
Q) What is the price of Moto G87 in Cyprus?
A) Moto G87 price in Cyprus starts at Euro 425.
Q) Does Moto G87 support 5G in Cyprus?
A) Yes, Moto G87 supports 5G connectivity in Cyprus.
Q) Does Moto G87 support fast charging?
A) Yes, Moto G87 supports fast charging with 30W charging support.
Q) Which colours are available in Moto G87?
A) Moto G87 is available in Pantone: Overture, Blue Atoll colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Cyprus | Apple iPhone Price in Cyprus |
| 4G Mobile Price in Cyprus | 5G iPhone Price in Cyprus |
| Upcoming Phones Price in Cyprus | AI Supported Smartphone Price in Cyprus |
By Brand
| iPhone Price in Cyprus | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Vivo Mobile Price in Cyprus | Oppo Mobile Price in Cyprus |
| Oneplus Mobile Price in Cyprus | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
