OnePlus Nord CE6 Lite Details
OnePlus Nord CE6 Lite features a 6.72 inch (FHD+) display with 2400 x 1080 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 7400 Apex (4 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | OnePlus Nord CE6 Lite |
|---|---|
| Price in Cyprus | Euro 205 |
| Last Time Price Updated on | May 10, 2026 |
| Explore Price List | OnePlus Mobile Price in Cyprus |
| Colors | Hyper Black, Vivid Mint |
| Storage Option | (128GB+6GB) (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
OnePlus Nord CE6 Lite Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Oneplus |
| Model Name | OnePlus Nord CE6 Lite |
| Launch Date | 07 May 2026 |
| Release Date | 12 May 2026 |
| Colors | Hyper Black, Vivid Mint |
Body
| Dimensions (mm) | 165.9 x 76 x 8.5 |
| Weight (g) | 208 |
Display
| Display Size | 6.72 inch |
| Resolution | 2400 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Britness | 800 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~392 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 144Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 7400 Apex (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali G615 |
Storage
| RAM | 6/8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Variant | (128GB+6GB) (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50 MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Euro 205 Approx |
OnePlus Nord CE6 Lite Questions and Answers
Q) What is the price of OnePlus Nord CE6 Lite in Cyprus?
A) OnePlus Nord CE6 Lite price in Cyprus starts at Euro 205.
Q) Does OnePlus Nord CE6 Lite support 5G in Cyprus?
A) Yes, OnePlus Nord CE6 Lite supports 5G connectivity in Cyprus.
Q) Does OnePlus Nord CE6 Lite support fast charging?
A) Yes, OnePlus Nord CE6 Lite supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in OnePlus Nord CE6 Lite?
A) OnePlus Nord CE6 Lite is available in Hyper Black, Vivid Mint colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Cyprus | Apple iPhone Price in Cyprus |
| 4G Mobile Price in Cyprus | 5G iPhone Price in Cyprus |
| Upcoming Phones Price in Cyprus | AI Supported Smartphone Price in Cyprus |
By Brand
| iPhone Price in Cyprus | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Vivo Mobile Price in Cyprus | Oppo Mobile Price in Cyprus |
| Oneplus Mobile Price in Cyprus | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
