Poco C81x Details
Poco C81x features a 6.88 inch (HD+) display with 1640 x 720 Pixels resolution. It is powered by Unisoc T7250 (12 nm) processor and backed by a 5200 mAh battery.
| Product Name | Poco C81x |
|---|---|
| Price in Cyprus | Euro 95 |
| Last Time Price Updated on | April 24, 2026 |
| Explore Price List | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
| Colors | Ice Blue, Crystal Black |
| Storage Option | (64GB+3GB) |
Poco C81x Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model Name | Poco C81x |
| Launch Date | 23 April 2026 |
| Release Date | 23 April 2026 |
| Colors | Ice Blue, Crystal Black |
Body
| Dimensions (mm) | 171.8 x 77.8 x 8.3 |
| Weight (g) | 193 |
Display
| Display Size | 6.88 inch |
| Resolution | 1640 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 650 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~260 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Fast Charging | 15W |
Performance
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.6 GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Storage
| RAM | 3 GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| Variant | (64GB+3GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 13 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 15 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | Euro 95 Approx |
Poco C81x Questions and Answers
Q) What is the price of Poco C81x in Cyprus?
A) Poco C81x price in Cyprus starts at Euro 95.
Q) Does Poco C81x support 5G in Cyprus?
A) No, Poco C81x does not support 5G connectivity.
Q) Does Poco C81x support fast charging?
A) No, Poco C81x does not support fast charging.
Q) Which colours are available in Poco C81x?
A) Poco C81x is available in Ice Blue, Crystal Black colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Cyprus | Apple iPhone Price in Cyprus |
| 4G Mobile Price in Cyprus | 5G iPhone Price in Cyprus |
| Upcoming Phones Price in Cyprus | AI Supported Smartphone Price in Cyprus |
By Brand
| iPhone Price in Cyprus | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Vivo Mobile Price in Cyprus | Oppo Mobile Price in Cyprus |
| Oneplus Mobile Price in Cyprus | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
