Xiaomi 17 Max Details
Xiaomi 17 Max features a 6.9 inch (QHD+) display with 2608 x 1200 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 8000 mAh battery.
| Product Name | Xiaomi 17 Max |
|---|---|
| Price in Cyprus | Euro 858 |
| Last Time Price Updated on | May 19, 2026 |
| Explore Price List | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
| Colors | Black, Blue, White |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
Xiaomi 17 Max Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Rumored |
| Model Name | Xiaomi 17 Max |
| Launch Date | Not announced yet |
| Release Date | Not announced yet |
| Colors | Black, Blue, White |
Body
| Dimensions (mm) | - |
| Weight (g) | - |
| Materials | Glass front, aluminum frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.9 inch |
| Resolution | 2608 x 1200 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 3500 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~416 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 2160Hz PWM |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.6 GHz |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 200+50+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | HyperOS 3 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Price | Euro 858 Approx |
Xiaomi 17 Max Questions and Answers
Q) What is the price of Xiaomi 17 Max in Cyprus?
A) Xiaomi 17 Max price in Cyprus is expected to start at around Euro 858.
Q) Does Xiaomi 17 Max support 5G in Cyprus?
A) Yes, Xiaomi 17 Max supports 5G connectivity in Cyprus.
Q) Does Xiaomi 17 Max support fast charging?
A) Yes, Xiaomi 17 Max supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in Xiaomi 17 Max?
A) Xiaomi 17 Max is available in Black, Blue, White colours.
Q) Is Xiaomi 17 Max waterproof?
A) Yes, Xiaomi 17 Max comes with IP68 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Cyprus | Apple iPhone Price in Cyprus |
| 4G Mobile Price in Cyprus | 5G iPhone Price in Cyprus |
| Upcoming Phones Price in Cyprus | AI Supported Smartphone Price in Cyprus |
By Brand
| iPhone Price in Cyprus | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Vivo Mobile Price in Cyprus | Oppo Mobile Price in Cyprus |
| Oneplus Mobile Price in Cyprus | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
