ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus Details
ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus features a 6.85 inch (QHD+) display with 2688 x 1216 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 7500 mAh battery.
| Product Name | ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 140,859 |
| Last Time Price Updated on | May 19, 2026 |
| Explore Price List | ZTE Mobile Price in Ethiopia |
| Colors | Transparent Black, Transparent Silver |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | ZTE |
| Model Name | ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus |
| Launch Date | 18 May 2026 |
| Release Date | 18 May 2026 |
| Colors | Transparent Black, Transparent Silver |
Body
| Dimensions (mm) | 163.8 x 76.5 x 8.9 |
| Weight (g) | 230 |
| Materials | Glass front, aluminum frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.85 inch |
| Resolution | 2688 x 1216 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 1800 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~431 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Fast Charging | 120W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.74 GHz |
| GPU | Adreno 840 (1.3GHz) |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 Pro |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+50 MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | Redmagic OS 11.5 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 3.2 Gen 2 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | ETB 140,859 Approx |
ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus Questions and Answers
Q) What is the price of ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus in Ethiopia?
A) ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus price in Ethiopia starts at ETB 140,859.
Q) Does ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus support 5G in Ethiopia?
A) Yes, ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus support fast charging?
A) Yes, ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus supports fast charging with 120W charging support.
Q) Which colours are available in ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus?
A) ZTE nubia RedMagic 11S Pro Plus is available in Transparent Black, Transparent Silver colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
