Huawei Enjoy 90 Pro Max Details
Huawei Enjoy 90 Pro Max features a 6.84 inch (QHD+) display with 2756 x 1272 Pixels resolution. It is powered by Kirin 8000 (7 nm) processor and backed by a 8500 mAh battery.
| Product Name | Huawei Enjoy 90 Pro Max |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 37,647 |
| Last Time Price Updated on | March 24, 2026 |
| Explore Price List | Huawei Mobile Price in Ethiopia |
| Colors | Black, White, Blue, Gold |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (512GB+8GB) |
Huawei Enjoy 90 Pro Max Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Huawei |
| Model Name | Huawei Enjoy 90 Pro Max |
| Launch Date | 23 March 2026 |
| Release Date | 04 April 2026 |
| Colors | Black, White, Blue, Gold |
Body
| Dimensions (mm) | 163.3 x 78 x 8 |
| Weight (g) | 232 |
| Materials | Glass front, plastic frame, aluminum back |
Display
| Display Size | 6.84 inch |
| Resolution | 2756 x 1272 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 4000 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~444 |
| Display Type | OLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8500 mAh |
| Fast Charging | 40W |
Performance
| Processor | Kirin 8000 (7 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.84 GHz |
| GPU | Mali-G610 MP4 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (512GB+8GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | HarmonyOS 6.0 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | ETB 37,647 Approx |
Huawei Enjoy 90 Pro Max Questions and Answers
Q) What is the price of Huawei Enjoy 90 Pro Max in Ethiopia?
A) Huawei Enjoy 90 Pro Max price in Ethiopia starts at ETB 37,647.
Q) Does Huawei Enjoy 90 Pro Max support 5G in Ethiopia?
A) Yes, Huawei Enjoy 90 Pro Max supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does Huawei Enjoy 90 Pro Max support fast charging?
A) Yes, Huawei Enjoy 90 Pro Max supports fast charging with 40W charging support.
Q) Which colours are available in Huawei Enjoy 90 Pro Max?
A) Huawei Enjoy 90 Pro Max is available in Black, White, Blue, Gold colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
