Infinix Hot 70 Details
Infinix Hot 70 features a 6.78-inch (HD+) display with 1576 x 720 Pixles resolution. It is powered by MediaTek Helio G100 Ultimate (6 nm) processor and backed by a 6000 mAh battery.
| Product Name | Infinix Hot 70 |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 24,111 |
| Last Time Price Updated on | May 22, 2026 |
| Colors | Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange |
| Storage Option | (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
Infinix Hot 70 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Infinix |
| Model Name | Infinix Hot 70 |
| Launch Date | 02 May 2026 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange |
Body
| Dimensions (mm) | 167.9 x 79.1 x 7.4 |
| Weight (g) | 195 |
| Materials | Glass front, plastic back, plastic frame |
Display
| Display Size | 6.78-inch |
| Resolution | 1576 x 720 Pixles |
| Resolution Type | HD+ |
| Brightness | 700 nits |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | MediaTek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 4/6 GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Expandable Storage | Yes |
| Variant | (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50MP + Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | XOS 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (Side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | ETB 24,111 Approx |
Infinix Hot 70 Questions and Answers
Q) What is the price of Infinix Hot 70 in Ethiopia?
A) Infinix Hot 70 price in Ethiopia starts at ETB 24,111.
Q) Does Infinix Hot 70 support 5G in Ethiopia?
A) No, Infinix Hot 70 does not support 5G connectivity.
Q) Does Infinix Hot 70 support fast charging?
A) Yes, Infinix Hot 70 supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Infinix Hot 70?
A) Infinix Hot 70 is available in Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
