Samsung Galaxy S26 Details
Samsung Galaxy S26 features a 6.3 inch (FHD+) display with 2340 x 1080 Pixels resolution. It is powered by Exynos 2600 (2 nm) processor and backed by a 4300 mAh battery.
| Product Name | Samsung Galaxy S26 |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 181,848 |
| Last Time Price Updated on | February 26, 2026 |
| Explore Price List | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
Samsung Galaxy S26 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Samsung |
| Model Name | Samsung Galaxy S26 |
| Launch Date | 25 February 2026 |
| Release Date | 11 March 2026 |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
Body
| Dimensions (mm) | 149.6 x 71.7 x 7.2 |
| Weight (g) | 167 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.3 inch |
| Resolution | 2340 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Britness | 2600 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~411 |
| Display Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Gorilla Glass Victus 2 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 4300 mAh |
| Fast Charging | 25W |
Performance
| Processor | Exynos 2600 (2 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.75GHz |
| GPU | Xclipse 960 |
Storage
| RAM | 12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 4.X |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+10+12 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 12 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Price | ETB 181,848 Approx |
Samsung Galaxy S26 Questions and Answers
Q) What is the price of Samsung Galaxy S26 in Ethiopia?
A) Samsung Galaxy S26 price in Ethiopia starts at ETB 181,848.
Q) Does Samsung Galaxy S26 support 5G in Ethiopia?
A) Yes, Samsung Galaxy S26 supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does Samsung Galaxy S26 support fast charging?
A) Yes, Samsung Galaxy S26 supports fast charging with 25W charging support.
Q) Which colours are available in Samsung Galaxy S26?
A) Samsung Galaxy S26 is available in Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold colours.
Q) Is Samsung Galaxy S26 waterproof?
A) Yes, Samsung Galaxy S26 comes with IP68 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
