Honor X7e Details
Honor X7e features a 6.61 inch (HD+) display with 1604 x 720 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) processor and backed by a 7500 mAh battery.
| Product Name | Honor X7e |
|---|---|
| Price in India | Rs. 18,990 |
| Last Time Price Updated on | May 21, 2026 |
| Colors | Black, Blue, Orange |
| Storage Option | (128GB+6GB) (256GB+6GB) |
Honor X7e Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Honor |
| Model Name | Honor X7e |
| Launch Date | 19 May 2026 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Black, Blue, Orange |
Body
| Dimensions (mm) | 163.9 x 75.9 x 8.3 |
| Weight (g) | 200 |
| Materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.61 inch |
| Resolution | 1604 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 1010 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~266 |
| Display Type | TFT LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.7 GHz |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Storage
| RAM | 6 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+6GB) (256GB+6GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 5 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | MagicOS 10 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
Price Information
| Price | Rs. 18,990 Approx |
Honor X7e Questions and Answers
Q) What is the price of Honor X7e in India?
A) Honor X7e price in India starts at Rs. 18,990.
Q) Does Honor X7e support 5G in India?
A) No, Honor X7e does not support 5G connectivity.
Q) Does Honor X7e support fast charging?
A) Yes, Honor X7e supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Honor X7e?
A) Honor X7e is available in Black, Blue, Orange colours.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in India | Samsung Mobile Price in India |
| Vivo Mobile Price in India | Oppo Mobile Price in India |
| Oneplus Mobile Price in India | Xiaomi Mobile Price in India |
