TCL Tab 10s 5G Price in Kuwait
TCL Tab 10s 5G Price in Kuwait starts at around KWD 140. The smartphone has 10.1-inch (FHD+) IPS LCD display with 1920 x 1200 Pixels resolution.
| Product Name | TCL Tab 10s 5G |
|---|---|
| Price in Kuwait | KWD 140 |
| Last Time Price Updated on | March 3, 2022 |
| Explore Price List | TCL Tablets Price in Kuwait |
| Colors | Dark Gray |
| Storage Option | (4GB+64GB) |
TCL Tab 10s 5G Full Specifications
Network
| Technology | GSM/HSPA/LTE/5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Single |
General Information
| Manufacturer | TCL |
| Model Name | TCL Tab 10s 5G |
| Launch Date | 27 February 2022 |
| Release Date | April 2022 |
| Colors | Dark Gray |
| Smartphone range | Mid-range |
Body
| Dimensions (mm) | 241.7 x 158.6 x 8.5 |
| Weight (g) | 490 |
| Materials | - |
Display
| Display Size | 10.1-inch |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Display Type | IPS LCD |
Battery
| Battery Type | Non-Removable |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | Yes (18W) |
Performance
| Processor | Mediatek MT8771 |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 64 GB |
| Expandable Storage | Yes - MicroSDXC |
| Variant | (4GB+64GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 5 MP |
Software
| Operating System | Android 12 |
| User Interface (Ui) | N/A |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
Price Information
| Price | KWD 140 Approx |
TCL Tab 10s 5G Questions and Answers
Q) What is the price of TCL Tab 10s 5G in Kuwait?
A) TCL Tab 10s 5G price in Kuwait starts at KWD 140.
Q) Does TCL Tab 10s 5G support 5G in Kuwait?
A) Yes, TCL Tab 10s 5G supports 5G connectivity in Kuwait.
Q) Does TCL Tab 10s 5G support fast charging?
A) Yes, TCL Tab 10s 5G supports fast charging with 18W charging support.
Q) Which colours are available in TCL Tab 10s 5G?
A) TCL Tab 10s 5G is available in Dark Gray colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Kuwait | Apple iPhone Price in Kuwait |
| 4G Mobile Price in Kuwait | 5G iPhone Price in Kuwait |
| Upcoming Phones Price in Kuwait | AI Supported Smartphone Price in Kuwait |
By Brand
| iPhone Price in Kuwait | Samsung Mobile Price in Kuwait |
| Vivo Mobile Price in Kuwait | Oppo Mobile Price in Kuwait |
| Oneplus Mobile Price in Kuwait | Xiaomi Mobile Price in Kuwait |
