Nokia T10 Price in Kuwait
Nokia T10 Price in Kuwait starts at around KWD 60. The smartphone has 8-inch (FHD+) IPS LCD display with 1280 x 800 Pixels resolution.
| Product Name | Nokia T10 |
|---|---|
| Price in Kuwait | KWD 60 |
| Last Time Price Updated on | July 22, 2022 |
| Explore Price List | Nokia Tablet Price in Kuwait |
| Colors | Ocean Blue |
| Storage Option | (3GB+32GB) (4GB+64GB) |
| Availability Status Kuwait | Coming Soon |
Nokia T10 Full Specifications
Network
| Technology | GSM/HSPA/LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Single |
General Information
| Manufacturer | Nokia |
| Model Name | Nokia T10 |
| Launch Date | 12 July 2022 |
| Release Date | July 2022 |
| Colors | Ocean Blue |
| Smartphone range | Budget |
Body
| Dimensions (mm) | 208 x 123.2 x 9 |
| Weight (g) | 375 |
| Materials | Glass front, plastic back, plastic frame |
Display
| Display Size | 8-inch |
| Resolution | 1280 x 800 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Display Type | IPS LCD |
Battery
| Battery Type | Non-Removable |
| Battery Capacity | 5250 mAh |
| Fast Charging | No |
Performance
| Processor | Unisoc T606 (12 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.6 GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Storage
| RAM | 3/4 GB |
| Internal Storage | 32/64 GB |
| Expandable Storage | Yes - MicroSDXC |
| Variant | (3GB+32GB) (4GB+64GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 2 MP |
Software
| Operating System | Android 12 |
| User Interface (Ui) | N/A |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
Price Information
| Price | KWD 60 Approx |
Nokia T10 Questions and Answers
Q) What is the price of Nokia T10 in Kuwait?
A) Nokia T10 price in Kuwait starts at KWD 60.
Q) Does Nokia T10 support 5G in Kuwait?
A) No, Nokia T10 does not support 5G connectivity.
Q) Does Nokia T10 support fast charging?
A) No, Nokia T10 does not support fast charging.
Q) Which colours are available in Nokia T10?
A) Nokia T10 is available in Ocean Blue colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Kuwait | Apple iPhone Price in Kuwait |
| 4G Mobile Price in Kuwait | 5G iPhone Price in Kuwait |
| Upcoming Phones Price in Kuwait | AI Supported Smartphone Price in Kuwait |
By Brand
| iPhone Price in Kuwait | Samsung Mobile Price in Kuwait |
| Vivo Mobile Price in Kuwait | Oppo Mobile Price in Kuwait |
| Oneplus Mobile Price in Kuwait | Xiaomi Mobile Price in Kuwait |
