ZTE nubia Red Magic Tablet Price in Kuwait
ZTE nubia Red Magic Tablet Price in Kuwait starts at around KWD 166. The smartphone has 12.1-inch (FHD+) IPS LCD display with 2560 x 1600 Pixels resolution.
| Product Name | ZTE nubia Red Magic Tablet |
|---|---|
| Price in Kuwait | KWD 166 |
| Last Time Price Updated on | July 6, 2023 |
| Colors | Black |
| Storage Option | (12GB+256GB) (16GB+512GB) |
ZTE nubia Red Magic Tablet Full Specifications
Network
| Technology | GSM/HSPA/LTE/5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Single |
General Information
| Manufacturer | ZTE |
| Model Name | ZTE nubia Red Magic Tablet |
| Launch Date | 6 July 2023 |
| Release Date | 11 July 2023 |
| Colors | Black |
| Smartphone range | Mid-range |
Body
| Dimensions (mm) | 279.7 x 181.9 x 6.5 |
| Weight (g) | 613 |
| Materials | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
Display
| Display Size | 12.1-inch |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Brightness | 600 nits |
| Pixel Per Density (ppi) | ~249 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 144Hz |
Battery
| Battery Type | Non-Removable |
| Battery Capacity | 10000 mAh |
| Fast Charging | Yes (80W) |
Performance
| Processor | QualcommSnapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| GPU | Adreno 730 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256/512 GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (12GB+256GB) (16GB+512GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 13 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 13 |
| User Interface (Ui) | Redmagic OS 8 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.1 |
| OTG | Yes |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | KWD 166 Approx |
ZTE nubia Red Magic Tablet Questions and Answers
Q) What is the price of ZTE nubia Red Magic Tablet in Kuwait?
A) ZTE nubia Red Magic Tablet price in Kuwait starts at KWD 166.
Q) Does ZTE nubia Red Magic Tablet support 5G in Kuwait?
A) Yes, ZTE nubia Red Magic Tablet supports 5G connectivity in Kuwait.
Q) Does ZTE nubia Red Magic Tablet support fast charging?
A) Yes, ZTE nubia Red Magic Tablet supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in ZTE nubia Red Magic Tablet?
A) ZTE nubia Red Magic Tablet is available in Black colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Kuwait | Apple iPhone Price in Kuwait |
| 4G Mobile Price in Kuwait | 5G iPhone Price in Kuwait |
| Upcoming Phones Price in Kuwait | AI Supported Smartphone Price in Kuwait |
By Brand
| iPhone Price in Kuwait | Samsung Mobile Price in Kuwait |
| Vivo Mobile Price in Kuwait | Oppo Mobile Price in Kuwait |
| Oneplus Mobile Price in Kuwait | Xiaomi Mobile Price in Kuwait |
