Realme 16T Details
Realme 16T features a 6.8 inch (FHD+) display with 2460 x 1080 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) processor and backed by a 8000 mAh battery.
| Product Name | Realme 16T |
|---|---|
| Price in Sri Lanka | LKR 101,172 |
| Last Time Price Updated on | May 21, 2026 |
| Explore Price List | Realme Mobile Price in Sri Lanka |
| Colors | Starlight Red, Starlight Black, Aurora Green |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
Realme 16T Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Rumored |
| Model Name | Realme 16T |
| Launch Date | Not announced yet |
| Release Date | Not announced yet |
| Colors | Starlight Red, Starlight Black, Aurora Green |
Body
| Dimensions (mm) | 8.9 |
| Weight (g) | - |
| Materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.8 inch |
| Resolution | 2460 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Brightness | 1200 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~395 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB/512GB |
| Expandable Storage | microSDXC |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 2.2 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | LKR 101,172 Approx |
Realme 16T Questions and Answers
Q) What is the price of Realme 16T in Sri Lanka?
A) Realme 16T price in Sri Lanka is expected to start at around LKR 101,172.
Q) Does Realme 16T support 5G in Sri Lanka?
A) Yes, Realme 16T supports 5G connectivity in Sri Lanka.
Q) Does Realme 16T support fast charging?
A) Yes, Realme 16T supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Realme 16T?
A) Realme 16T is available in Starlight Red, Starlight Black, Aurora Green colours.
Q) Is Realme 16T waterproof?
A) Yes, Realme 16T comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Sri Lanka | Samsung Mobile Price in Sri Lanka |
| Vivo Mobile Price in Sri Lanka | Oppo Mobile Price in Sri Lanka |
| Oneplus Mobile Price in Sri Lanka | Xiaomi Mobile Price in Sri Lanka |
