Infinix Hot 70 Details
Infinix Hot 70 features a 6.78-inch (HD+) display with 1576 x 720 Pixles resolution. It is powered by MediaTek Helio G100 Ultimate (6 nm) processor and backed by a 6000 mAh battery.
| Product Name | Infinix Hot 70 |
|---|---|
| Price in Nigeria | NGN 72,099 |
| Last Time Price Updated on | May 21, 2026 |
| Explore Price List | Infinix Mobile Price in Nigeria |
| Colors | Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange |
| Storage Option | (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
Infinix Hot 70 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Infinix |
| Model Name | Infinix Hot 70 |
| Launch Date | 02 May 2026 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange |
Body
| Dimensions (mm) | 167.9 x 79.1 x 7.4 |
| Weight (g) | 195 |
| Materials | Glass front, plastic back, plastic frame |
Display
| Display Size | 6.78-inch |
| Resolution | 1576 x 720 Pixles |
| Resolution Type | HD+ |
| Brightness | 700 nits |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | MediaTek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 4/6 GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Expandable Storage | Yes |
| Variant | (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50MP + Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 80 |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | XOS 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (Side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | NGN 72,099 Approx |
Infinix Hot 70 Questions and Answers
Q) What is the price of Infinix Hot 70 in Nigeria?
A) Infinix Hot 70 price in Nigeria starts at NGN 72,099.
Q) Does Infinix Hot 70 support 5G in Nigeria?
A) No, Infinix Hot 70 does not support 5G connectivity.
Q) Does Infinix Hot 70 support fast charging?
A) Yes, Infinix Hot 70 supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Infinix Hot 70?
A) Infinix Hot 70 is available in Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Nigeria | Apple iPhone Price in Nigeria |
| 4G Mobile Price in Nigeria | 5G iPhone Price in Nigeria |
| Upcoming Phones Price in Nigeria | AI Supported Smartphone Price in Nigeria |
By Brand
| iPhone Price in Nigeria | Samsung Mobile Price in Nigeria |
| Vivo Mobile Price in Nigeria | Oppo Mobile Price in Nigeria |
| Oneplus Mobile Price in Nigeria | Xiaomi Mobile Price in Nigeria |
