Redmi A7 Details
Redmi A7 features a 6.88 inch (HD+) display with 1640 x 720 Pixels resolution. It is powered by Unisoc T7250 (12 nm) processor and backed by a 5200 mAh battery.
| Product Name | Redmi A7 |
|---|---|
| Price in Philippines | PHP 6,028 |
| Last Time Price Updated on | April 21, 2026 |
| Explore Price List | Redmi Mobile Price in Philippines |
| Colors | Black, Sky Blue |
| Storage Option | (64GB+3GB) |
Redmi A7 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model Name | Redmi A7 |
| Launch Date | 21 April 2026 |
| Release Date | 21 April 2026 |
| Colors | Black, Sky Blue |
Body
| Dimensions (mm) | 171.8 x 79.8 x 8.3 |
| Weight (g) | 193 |
Display
| Display Size | 6.88 inch |
| Resolution | 1640 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 600 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~260 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Fast Charging | 15W |
Performance
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.6 GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Storage
| RAM | 3 GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| Variant | (64GB+3GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 13 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 15 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
Price Informations
| Price in Manila | PHP 6,028 Approx |
Redmi A7 Questions and Answers
Q) What is the price of Redmi A7 in Philippines?
A) Redmi A7 price in Philippines starts at PHP 6,028.
Q) Does Redmi A7 support 5G in Philippines?
A) No, Redmi A7 does not support 5G connectivity.
Q) Does Redmi A7 support fast charging?
A) No, Redmi A7 does not support fast charging.
Q) Which colours are available in Redmi A7?
A) Redmi A7 is available in Black, Sky Blue colours.
Popular Links
By Brand
