Honor 600e Details
Honor 600e features a 6.6 inch (QHD+) display with 2600 x 1200 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 7100 Elite (6 nm) processor and backed by a 6520 mAh battery.
| Product Name | Honor 600e |
|---|---|
| Price in Philippines | PHP 32,702 |
| Last Time Price Updated on | May 26, 2026 |
| Colors | Velvet Gray, Desert Gold, Vital Green |
| Storage Option | (512GB+8GB) |
Honor 600e Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Honor |
| Model Name | Honor 600e |
| Launch Date | May 2026 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Velvet Gray, Desert Gold, Vital Green |
Body
| Dimensions (mm) | 157.4 x 75.4 x 7.3 |
| Weight (g) | 180 |
| Materials | Glass front, aluminum frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.6 inch |
| Resolution | 2600 x 1200 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 800 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~434 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6520 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 7100 Elite (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G610 MC2 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 512 GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (512GB+8GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 108+5 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | MagicOS 10 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
Price Informations
| Price in Manila | PHP 32,702 Approx |
Honor 600e Questions and Answers
Q) What is the price of Honor 600e in Philippines?
A) Honor 600e price in Philippines starts at PHP 32,702.
Q) Does Honor 600e support 5G in Philippines?
A) Yes, Honor 600e supports 5G connectivity in Philippines.
Q) Does Honor 600e support fast charging?
A) Yes, Honor 600e supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Honor 600e?
A) Honor 600e is available in Velvet Gray, Desert Gold, Vital Green colours.
Popular Links
By Brand
