vivo Y600 Turbo Details
vivo Y600 Turbo features a 6.83 inch (QHD+) display with 2800 x 1260 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) processor and backed by a 9020 mAh battery.
| Product Name | vivo Y600 Turbo |
|---|---|
| Price in India | Rs. 26,748 |
| Last Time Price Updated on | May 26, 2026 |
| Colors | Gold, White, Blue |
| Storage Option | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
vivo Y600 Turbo Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | vivo Y600 Turbo |
| Launch Date | 25 May 2026 |
| Release Date | 27 May 2026 |
| Colors | Gold, White, Blue |
Body
| Dimensions (mm) | 163.7 x 76.2 x 8.3 |
| Weight (g) | 215 |
| Materials | Glass front, plastic back, plastic frame |
Display
| Display Size | 6.83 inch |
| Resolution | 2800 x 1260 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 1000 nits |
| Pixel Per Density (ppi) | ~450 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 9020 mAh |
| Fast Charging | 90W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| GPU | Adreno 810 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50 MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Rs. 26,748 Approx |
vivo Y600 Turbo Questions and Answers
Q) What is the price of vivo Y600 Turbo in India?
A) vivo Y600 Turbo price in India starts at Rs. 26,748.
Q) Does vivo Y600 Turbo support 5G in India?
A) Yes, vivo Y600 Turbo supports 5G connectivity in India.
Q) Does vivo Y600 Turbo support fast charging?
A) Yes, vivo Y600 Turbo supports fast charging with 90W charging support.
Q) Which colours are available in vivo Y600 Turbo?
A) vivo Y600 Turbo is available in Gold, White, Blue colours.
Q) Is vivo Y600 Turbo waterproof?
A) Yes, vivo Y600 Turbo comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in India | Samsung Mobile Price in India |
| Vivo Mobile Price in India | Oppo Mobile Price in India |
| Oneplus Mobile Price in India | Xiaomi Mobile Price in India |
