Huawei Enjoy 90 Details
Huawei Enjoy 90 features a 6.67 inch (HD+) display with 1604 x 720 Pixels resolution. It is powered by Kirin 8000A processor and backed by a 6620 mAh battery.
| Product Name | Huawei Enjoy 90 |
|---|---|
| Price in Cyprus | Euro 170 |
| Last Time Price Updated on | March 24, 2026 |
| Explore Price List | Huawei Mobile Price in Cyprus |
| Colors | Black, White, Blue |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
Huawei Enjoy 90 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Huawei |
| Model Name | Huawei Enjoy 90 |
| Launch Date | 23 March 2026 |
| Release Date | 20 March 2026 |
| Colors | Black, White, Blue |
Body
| Dimensions (mm) | 166.1 x 76.6 x 8.3 |
| Weight (g) | 212 |
| Materials | Glass front, plastic frame, aluminum back |
Display
| Display Size | 6.67 inch |
| Resolution | 1604 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 850 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~264 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6620 mAh |
| Fast Charging | 40W |
Performance
| Processor | Kirin 8000A |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0GHz |
| GPU | ? |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | HarmonyOS 6.0 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 dual-band |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | Euro 170 Approx |
Huawei Enjoy 90 Questions and Answers
Q) What is the price of Huawei Enjoy 90 in Cyprus?
A) Huawei Enjoy 90 price in Cyprus starts at Euro 170.
Q) Does Huawei Enjoy 90 support 5G in Cyprus?
A) Yes, Huawei Enjoy 90 supports 5G connectivity in Cyprus.
Q) Does Huawei Enjoy 90 support fast charging?
A) Yes, Huawei Enjoy 90 supports fast charging with 40W charging support.
Q) Which colours are available in Huawei Enjoy 90?
A) Huawei Enjoy 90 is available in Black, White, Blue colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Cyprus | Apple iPhone Price in Cyprus |
| 4G Mobile Price in Cyprus | 5G iPhone Price in Cyprus |
| Upcoming Phones Price in Cyprus | AI Supported Smartphone Price in Cyprus |
By Brand
| iPhone Price in Cyprus | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Vivo Mobile Price in Cyprus | Oppo Mobile Price in Cyprus |
| Oneplus Mobile Price in Cyprus | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
