Huawei Enjoy 90 Pro Max Details
Huawei Enjoy 90 Pro Max features a 6.84 inch (QHD+) display with 2756 x 1272 Pixels resolution. It is powered by Kirin 8000 (7 nm) processor and backed by a 8500 mAh battery.
| Product Name | Huawei Enjoy 90 Pro Max |
|---|---|
| Price in Cyprus | Euro 223 |
| Last Time Price Updated on | March 24, 2026 |
| Explore Price List | Huawei Mobile Price in Cyprus |
| Colors | Black, White, Blue, Gold |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (512GB+8GB) |
Huawei Enjoy 90 Pro Max Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Huawei |
| Model Name | Huawei Enjoy 90 Pro Max |
| Launch Date | 23 March 2026 |
| Release Date | 04 April 2026 |
| Colors | Black, White, Blue, Gold |
Body
| Dimensions (mm) | 163.3 x 78 x 8 |
| Weight (g) | 232 |
| Materials | Glass front, plastic frame, aluminum back |
Display
| Display Size | 6.84 inch |
| Resolution | 2756 x 1272 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 4000 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~444 |
| Display Type | OLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8500 mAh |
| Fast Charging | 40W |
Performance
| Processor | Kirin 8000 (7 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.84 GHz |
| GPU | Mali-G610 MP4 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (512GB+8GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | HarmonyOS 6.0 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Euro 223 Approx |
Huawei Enjoy 90 Pro Max Questions and Answers
Q) What is the price of Huawei Enjoy 90 Pro Max in Cyprus?
A) Huawei Enjoy 90 Pro Max price in Cyprus starts at Euro 223.
Q) Does Huawei Enjoy 90 Pro Max support 5G in Cyprus?
A) Yes, Huawei Enjoy 90 Pro Max supports 5G connectivity in Cyprus.
Q) Does Huawei Enjoy 90 Pro Max support fast charging?
A) Yes, Huawei Enjoy 90 Pro Max supports fast charging with 40W charging support.
Q) Which colours are available in Huawei Enjoy 90 Pro Max?
A) Huawei Enjoy 90 Pro Max is available in Black, White, Blue, Gold colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Cyprus | Apple iPhone Price in Cyprus |
| 4G Mobile Price in Cyprus | 5G iPhone Price in Cyprus |
| Upcoming Phones Price in Cyprus | AI Supported Smartphone Price in Cyprus |
By Brand
| iPhone Price in Cyprus | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Vivo Mobile Price in Cyprus | Oppo Mobile Price in Cyprus |
| Oneplus Mobile Price in Cyprus | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
