Moto G04s Details
Moto G04s features a 6.56 inch (HD+) display with 1612 x 720 Pixels resolution. It is powered by Unisoc T606 (12 nm) processor and backed by a 5000 mAh battery.
| Product Name | Moto G04s |
|---|---|
| Price in Cyprus | Euro 118 |
| Last Time Price Updated on | April 11, 2024 |
| Explore Price List | Explore More Motorola Mobiles |
| Colors | Concord Black, Sea Green, Satin Blue, Sunrise Orange |
| Storage Option | (64GB+4GB) (128GB+4GB) (128GB+8GB) |
Moto G04s Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | Moto G04s |
| Launch Date | 9 April 2024 |
| Release Date | 30 April 2024 |
| Colors | Concord Black, Sea Green, Satin Blue, Sunrise Orange |
Body
| Dimensions (mm) | 163.5 x 74.5 x 8 |
| Weight (g) | 178.8 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.56 inch |
| Resolution | 1612 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~269 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | 15W |
Performance
| Processor | Unisoc T606 (12 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.6 GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Storage
| RAM | 4/8 GB |
| Internal Storage | 64GB/128GB |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| Variant | (64GB+4GB) (128GB+4GB) (128GB+8GB) |
| Note | UFS 2.2 |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 14 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
Price Information
| Price | Euro 118 Approx |
Moto G04s Questions and Answers
Q) What is the price of Moto G04s in Cyprus?
A) Moto G04s price in Cyprus starts at Euro 118.
Q) Does Moto G04s support 5G in Cyprus?
A) No, Moto G04s does not support 5G connectivity.
Q) Does Moto G04s support fast charging?
A) No, Moto G04s does not support fast charging.
Q) Which colours are available in Moto G04s?
A) Moto G04s is available in Concord Black, Sea Green, Satin Blue, Sunrise Orange colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Cyprus | Apple iPhone Price in Cyprus |
| 4G Mobile Price in Cyprus | 5G iPhone Price in Cyprus |
| Upcoming Phones Price in Cyprus | AI Supported Smartphone Price in Cyprus |
By Brand
| iPhone Price in Cyprus | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Vivo Mobile Price in Cyprus | Oppo Mobile Price in Cyprus |
| Oneplus Mobile Price in Cyprus | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
