Moto G13 Details
Moto G13 features a 6.5 inch (HD+) display with 1600 x 720 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Helio G85 (12nm) processor and backed by a 5000 mAh battery.
| Product Name | Moto G13 |
|---|---|
| Price in Cyprus | Euro 183 |
| Last Time Price Updated on | January 24, 2023 |
| Explore Price List | Motorola Mobile Price in Cyprus |
| Colors | Matte Charcoal, Blue Lavender, Rose Gold |
| Storage Option | (64GB+4GB) (128GB+4GB) |
| Availability Status Cyprus | Coming Soon |
Moto G13 Full Specifications
Network
| Technology | GSM/HSPA/LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Single or Dual |
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | Moto G13 |
| Model Number | BM1S1B |
| Launch Date | 24 January 2023 |
| Release Date | 24 January 2023 |
| Colors | Matte Charcoal, Blue Lavender, Rose Gold |
| Smartphone range | Budget |
Body
| Dimensions (mm) | 162.7 x 74.7 x 8.2 |
| Weight (g) | 183.5 |
| Materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.5 inch |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 400 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~270 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Protection | Panda glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes (20W) |
Performance
| Processor | Mediatek Helio G85 (12nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Storage
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 64GB/128GB |
| Expandable Storage | Yes - MicroSDXC |
| Variant | (64GB+4GB) (128GB+4GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+2+2 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 13 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (Side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Euro 183 Approx |
Moto G13 Questions and Answers
Q) What is the price of Moto G13 in Cyprus?
A) Moto G13 price in Cyprus starts at Euro 183.
Q) Does Moto G13 support 5G in Cyprus?
A) No, Moto G13 does not support 5G connectivity.
Q) Does Moto G13 support fast charging?
A) Yes, Moto G13 supports fast charging with 20W charging support.
Q) Which colours are available in Moto G13?
A) Moto G13 is available in Matte Charcoal, Blue Lavender, Rose Gold colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Cyprus | Apple iPhone Price in Cyprus |
| 4G Mobile Price in Cyprus | 5G iPhone Price in Cyprus |
| Upcoming Phones Price in Cyprus | AI Supported Smartphone Price in Cyprus |
By Brand
| iPhone Price in Cyprus | Samsung Mobile Price in Cyprus |
| Vivo Mobile Price in Cyprus | Oppo Mobile Price in Cyprus |
| Oneplus Mobile Price in Cyprus | Xiaomi Mobile Price in Cyprus |
