Huawei MatePad Pro Max Price in Ethiopia
Huawei MatePad Pro Max Price in Ethiopia starts at around ETB 210,654. The smartphone has 13.2 inch (HD+) OLED display with 2000 x 3000 Pixels resolution.
| Product Name | Huawei MatePad Pro Max |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 210,654 |
| Last Time Price Updated on | May 10, 2026 |
| Colors | Blue, Gray |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
Huawei MatePad Pro Max Full Specifications
Network
| Technology | No cellular connectivity |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | No SIM |
General Information
| Manufacturer | 169 |
| Model Name | Huawei MatePad Pro Max |
| Launch Date | 07 May 2026 |
| Release Date | 07 May 2026 |
| Colors | Blue, Gray |
Body
| Dimensions (mm) | 289.3 x 196.3 x 4.7 |
| Weight (g) | 499 |
| Materials | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
Display
| Display Size | 13.2 inch |
| Resolution | 2000 x 3000 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 1600 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~273 |
| Display Type | OLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 10400 mAh |
| Fast Charging | 66W |
Performance
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
Storage
| RAM | 12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 12 MP |
Software
| Operating System | Harmony OS 4.3 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.1 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | ETB 210,654 Approx |
Huawei MatePad Pro Max Questions and Answers
Q) What is the price of Huawei MatePad Pro Max in Ethiopia?
A) Huawei MatePad Pro Max price in Ethiopia starts at ETB 210,654.
Q) Does Huawei MatePad Pro Max support 5G in Ethiopia?
A) No, Huawei MatePad Pro Max does not support 5G connectivity.
Q) Does Huawei MatePad Pro Max support fast charging?
A) Yes, Huawei MatePad Pro Max supports fast charging with 66W charging support.
Q) Which colours are available in Huawei MatePad Pro Max?
A) Huawei MatePad Pro Max is available in Blue, Gray colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
