Honor Pad 20 Price in Ethiopia
Honor Pad 20 Price in Ethiopia starts at around ETB 37,224. The smartphone has 12.1 inch (QHD+) IPS LCD display with 2560 x 1600 Pixels resolution.
| Product Name | Honor Pad 20 |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 37,224 |
| Last Time Price Updated on | May 13, 2026 |
| Colors | Green, Pink |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
Honor Pad 20 Full Specifications
Network
| Technology | LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Single |
General Information
| Manufacturer | 165 |
| Model Name | Honor Pad 20 |
| Launch Date | 12 May 2026 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Green, Pink |
Body
| Dimensions (mm) | - |
| Weight (g) | - |
| Materials | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
Display
| Display Size | 12.1 inch |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~249 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 10100 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| GPU | Adreno 720 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | Unspecified |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | MagicOS 10 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C |
| OTG | No |
| NFC | No |
Sensors
Price Information
| Price | ETB 37,224 Approx |
Honor Pad 20 Questions and Answers
Q) What is the price of Honor Pad 20 in Ethiopia?
A) Honor Pad 20 price in Ethiopia starts at ETB 37,224.
Q) Does Honor Pad 20 support 5G in Ethiopia?
A) Yes, Honor Pad 20 supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does Honor Pad 20 support fast charging?
A) Yes, Honor Pad 20 supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Honor Pad 20?
A) Honor Pad 20 is available in Green, Pink colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
