Honor Play 80 Pro Details
Honor Play 80 Pro features a 6.8 inch (HD+) display with 1610 x 720 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | Honor Play 80 Pro |
|---|---|
| Price in Nigeria | NGN 144,199 |
| Last Time Price Updated on | April 4, 2026 |
| Explore Price List | Honor Mobile Price in Nigeria |
| Colors | Black, White, Azure |
| Storage Option | (256GB+6GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) |
Honor Play 80 Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Honor |
| Model Name | Honor Play 80 Pro |
| Launch Date | 01 April 2026 |
| Release Date | April 2026 |
| Colors | Black, White, Azure |
Body
| Dimensions (mm) | 166.9 x 76.8 x 8.2 |
| Weight (g) | 207 |
Display
| Display Size | 6.8 inch |
| Resolution | 1610 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 850 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~259 |
| Display Type | TFT LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Adreno 619 |
Storage
| RAM | 6-12 GB |
| Internal Storage | 256 GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+6GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 5 MP |
Software
| Operating System | Android 15 |
| User Interface (Ui) | Magic OS 9 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | NGN 144,199 Approx |
Honor Play 80 Pro Questions and Answers
Q) What is the price of Honor Play 80 Pro in Nigeria?
A) Honor Play 80 Pro price in Nigeria starts at NGN 144,199.
Q) Does Honor Play 80 Pro support 5G in Nigeria?
A) Yes, Honor Play 80 Pro supports 5G connectivity in Nigeria.
Q) Does Honor Play 80 Pro support fast charging?
A) Yes, Honor Play 80 Pro supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Honor Play 80 Pro?
A) Honor Play 80 Pro is available in Black, White, Azure colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Nigeria | Apple iPhone Price in Nigeria |
| 4G Mobile Price in Nigeria | 5G iPhone Price in Nigeria |
| Upcoming Phones Price in Nigeria | AI Supported Smartphone Price in Nigeria |
By Brand
| iPhone Price in Nigeria | Samsung Mobile Price in Nigeria |
| Vivo Mobile Price in Nigeria | Oppo Mobile Price in Nigeria |
| Oneplus Mobile Price in Nigeria | Xiaomi Mobile Price in Nigeria |
