Honor Play 80 Pro Details
Honor Play 80 Pro features a 6.8 inch (HD+) display with 1610 x 720 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | Honor Play 80 Pro |
|---|---|
| Price in Saudi Arabia | SAR 1,163 |
| Last Time Price Updated on | April 4, 2026 |
| Explore Price List | Honor Mobile Price in Saudi Arabia |
| Colors | Black, White, Azure |
| Storage Option | (256GB+6GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) |
Explore Phones By Price
Under SAR 500 Under SAR 1000 Under SAR 1500 Under SAR 2000 Under SAR 2500 Under SAR 3000Honor Play 80 Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Honor |
| Model Name | Honor Play 80 Pro |
| Launch Date | 01 April 2026 |
| Release Date | April 2026 |
| Colors | Black, White, Azure |
Body
| Dimensions (mm) | 166.9 x 76.8 x 8.2 |
| Weight (g) | 207 |
Display
| Display Size | 6.8 inch |
| Resolution | 1610 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 850 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~259 |
| Display Type | TFT LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Adreno 619 |
Storage
| RAM | 6-12 GB |
| Internal Storage | 256 GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+6GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 5 MP |
Software
| Operating System | Android 15 |
| User Interface (Ui) | Magic OS 9 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | SAR 1,163 Approx |
Honor Play 80 Pro Questions and Answers
Q) What is the price of Honor Play 80 Pro in Saudi Arabia?
A) Honor Play 80 Pro price in Saudi Arabia starts at SAR 1,163.
Q) Does Honor Play 80 Pro support 5G in Saudi Arabia?
A) Yes, Honor Play 80 Pro supports 5G connectivity in Saudi Arabia.
Q) Does Honor Play 80 Pro support fast charging?
A) Yes, Honor Play 80 Pro supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Honor Play 80 Pro?
A) Honor Play 80 Pro is available in Black, White, Azure colours.
Popular Links
By Brand
