Realme Narzo Power Details
Realme Narzo Power features a 6.8 inch (QHD+) display with 2800 x 1280 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4 nm) processor and backed by a 10001 mAh battery.
| Product Name | Realme Narzo Power |
|---|---|
| Price in Nigeria | NGN 139,139 |
| Last Time Price Updated on | March 5, 2026 |
| Explore Price List | Realme Mobile Price in Nigeria |
| Colors | Titan Silver, Titan Blue |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
Realme Narzo Power Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Realme |
| Model Name | Realme Narzo Power |
| Launch Date | 05 March 2026 |
| Release Date | 10 March 2026 |
| Colors | Titan Silver, Titan Blue |
Body
| Dimensions (mm) | 162.3 x 76.2 x 9.1 |
| Weight (g) | 219 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.8 inch |
| Resolution | 2800 x 1280 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 600 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~453 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 10001 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | NGN 139,139 Approx |
Realme Narzo Power Questions and Answers
Q) What is the price of Realme Narzo Power in Nigeria?
A) Realme Narzo Power price in Nigeria starts at NGN 139,139.
Q) Does Realme Narzo Power support 5G in Nigeria?
A) Yes, Realme Narzo Power supports 5G connectivity in Nigeria.
Q) Does Realme Narzo Power support fast charging?
A) Yes, Realme Narzo Power supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in Realme Narzo Power?
A) Realme Narzo Power is available in Titan Silver, Titan Blue colours.
Q) Is Realme Narzo Power waterproof?
A) Yes, Realme Narzo Power comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Nigeria | Apple iPhone Price in Nigeria |
| 4G Mobile Price in Nigeria | 5G iPhone Price in Nigeria |
| Upcoming Phones Price in Nigeria | AI Supported Smartphone Price in Nigeria |
By Brand
| iPhone Price in Nigeria | Samsung Mobile Price in Nigeria |
| Vivo Mobile Price in Nigeria | Oppo Mobile Price in Nigeria |
| Oneplus Mobile Price in Nigeria | Xiaomi Mobile Price in Nigeria |
