ZTE nubia RedMagic 11S Pro Details
ZTE nubia RedMagic 11S Pro features a 6.85 inch (QHD+) display with 2688 x 1216 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 7500 mAh battery.
| Product Name | ZTE nubia RedMagic 11S Pro |
|---|---|
| Price in Nigeria | NGN 432,596 |
| Last Time Price Updated on | May 27, 2026 |
| Colors | Nightfreeze (Black Transparent), Subzero (Silver Transparent) |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+16GB) |
ZTE nubia RedMagic 11S Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | ZTE |
| Model Name | ZTE nubia RedMagic 11S Pro |
| Launch Date | 27 May 2026 |
| Release Date | 09 June 2026 |
| Colors | Nightfreeze (Black Transparent), Subzero (Silver Transparent) |
Body
| Dimensions (mm) | 163.8 x 76.5 x 8.9 |
| Weight (g) | 230 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass), aluminum frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.85 inch |
| Resolution | 2688 x 1216 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 1800 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~431 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.74 GHz |
| GPU | Adreno 840 (1.3GHz) |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 Pro |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+50 MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | Redmagic OS 11.5 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 3.2 Gen 2 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | NGN 432,596 Approx |
ZTE nubia RedMagic 11S Pro Questions and Answers
Q) What is the price of ZTE nubia RedMagic 11S Pro in Nigeria?
A) ZTE nubia RedMagic 11S Pro price in Nigeria starts at NGN 432,596.
Q) Does ZTE nubia RedMagic 11S Pro support 5G in Nigeria?
A) Yes, ZTE nubia RedMagic 11S Pro supports 5G connectivity in Nigeria.
Q) Does ZTE nubia RedMagic 11S Pro support fast charging?
A) Yes, ZTE nubia RedMagic 11S Pro supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in ZTE nubia RedMagic 11S Pro?
A) ZTE nubia RedMagic 11S Pro is available in Nightfreeze (Black Transparent), Subzero (Silver Transparent) colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Nigeria | Apple iPhone Price in Nigeria |
| 4G Mobile Price in Nigeria | 5G iPhone Price in Nigeria |
| Upcoming Phones Price in Nigeria | AI Supported Smartphone Price in Nigeria |
By Brand
| iPhone Price in Nigeria | Samsung Mobile Price in Nigeria |
| Vivo Mobile Price in Nigeria | Oppo Mobile Price in Nigeria |
| Oneplus Mobile Price in Nigeria | Xiaomi Mobile Price in Nigeria |
